Květy Újezda - spolek zahrádkářů

Domů Zahrádka Co se chystá Stalo se Kalendárium Galerie Za-ZiP O nás Napište nám Aktuální informace
logo .... Nové příspěvky na stránkách ....čtěte Stalo se a Aktuální informace - Celoroční nabídka pro naše čtenáře ....
   Zahrádka - pravidelné porady a tipy od nás



astra2011
Každý zahrádkář hledí trochu dopředu.
Proto přicházejí i tyto dobré rady v malém předstihu.
Nabízíme vám pozvání na populární přednášky i krátké zhodnocení.

Rubriku vedou Blanka, Jitka a Láďa
Gratulujeme!
Tento měsíc oslaví životní jubileum naši přátelé:






Beránek Josef
Brousek Richard Ing.
Dvořák Ladislav Ing.
Fisherová Blanka RNDr
Jungtová Vítězslava
Skalníková Michaela






Hodně zdraví, štěstí a životní pohody do dalších let Vám přeje výbor ČZS        





    Zahrádka v dubnu 2024







Duben má také název apríl, ale mně celé období od začátku roku připadá jako apríl. Teplo, pak období mrazů, sněhu, období intenzivních dešťů, v únoru teplo, březen s teplotami jako duben a radit při tomto počasí co se má kdy dělat na zahradě, je opravdu pustá teorie. Letos musíme postup prací přizpůsobit tak, jak nám příroda ukáže a dovolí. Rady budou všeobecné patřící k jaru, protože vzhledem k průběhu venkovních teplot máte jistě práce určené pro duben již dávno hotové ale přeci.
Duben je měsíc lesů, sázíme stromy, keře, rostliny. Měli bychom znát jejich požadavky a také bychom měli vědět jakou půdu a její složení na zahradě máme. Základní pravidlo je, že kupujeme rostliny dle typu půdy a neupravujeme půdu dle požadavku rostliny na typ půdy.
Půdní typy se liší a závisí na poměru jednotlivých složek humusu, jílu, písku, rašeliny, vápence.
Malý popis jak určíme laicky typ půdy.
Jílovité půdy v naší oblasti se nacházejí nejvíce. Jsou hutné, špatně propouští vodu, jsou zamokřené, při práci s nářadím se nám na ně lepí, v létě povrch vysychá, praská – praskliny na polích jsou někdy tak široké, že do nich můžeme dát ruku. Vylepšujeme ji pískem.
Do těchto půd jsou vhodné javory, šeříky, čemeřice, bohyšky.
Písčitá půda je lehká, dobře se zpracovává, rychle vysychá, voda z ní odvádí živiny. Vylepšujeme ji zahradním kompostem nebo hnojem. Vhodné rostliny – mahonie, hlošina, divizna, řebříček.
Drobtovitá půda - obsahuje kousky kamení, vápence, je dobře propustná, rychle vysychá. Je vhodná pro velkou většinu skalniček a cibulovin, kdoulovci, hlohu.
Půdy s vysokým podílem humusu obsahuje velké množství organických materiálů, dobře zadržuje vodu, nevytváří hroudy, to neznamená že je někdy dobře propustná. Zapracováváme do ní písek a vyhovuje většině zahradních rostlin.
Zeleninová zahrada:
vysazujeme ranný salát na již dříve připravené a dobře vyhnojené záhony ve sponu 20 x 20cm, vždy v řadách střídavě. Rovněž je čas na výsadbu sadby kedluben, kterou vysazujeme ve sponu 25 x 25cm. Před případným mrazem chráníme sazenice nataženou bílou folií. U obou dbáme na správnou hloubku výsadby nesmíme ji utopit ani zasadit vysoko.
Chceme-li mít salát průběžně a netrváme na hlávkách je výhodné průběžně vysévat listový salát, ten roste v každé půdě. V druhé polovině měsíce vyséváme semena okurek, cuket, dýní do květináčků, koncem měsíce můžeme zasít i do volné půdy. Než rostliny vzejdou bude čas „zmrzlíků“ pryč. Kořenou zeleninu - mrkev a petržel protrháváme pokud vzešla hustě.
Jedna velmi důležitá zásada: vysazujeme a přesazujeme vždy v podvečer nebo až večer a dokonale zalijeme. V noci sazenice přijmou tolik vody, že druhý den nemusí ani zavadnout
Ovocná zahrada:
dokončujeme řez jádrovin. Ve stádiu pupenů „myšího ouška“ a zeleného poupěte hrozí infekce sporami hub, které vyvolávají strupovitost a jiné houbové choroby. Stromy preventivně ošetříme – postříkáme doporučenými fungicidy. S postřiky končíme těsně před rozkvětem. Záměrně zde nepíši typy postřiků, velmi rychle se mění, ale u odborníků snadno zjistíte, které jsou povolené a v prodeji.
jabloně, které v loňském roce trpěly padlím – poznáme to snadno, konce větviček jsou bílé ty musíme odstřihnout až ke zdravému dřevu a nejlépe spálit. Celý strom pak postříkáme houbomornými přípravky, které působí i proti strupovitosti a částečně proti monilióze
zaschlé konce výhonů u peckovin jsou bezpečnou známkou napadení moniliovou chorobou. Všechny podezřelé konce výhonů nemilosrdně odřízněte. Řez musíte vést až do očividně zdravého dřeva. Uřízněte o polovinu delší kus výhonu než kolik měří napadená část. Toto je výjimka v řezu peckovin (napadené části musí zásadně pryč), správně se řez provádí od doby květů až po sklizeň. Moniliové spále u meruněk a višní lze předejít postřikem na počátku kvetení a v případě studeného a vlhkého počasí opakujeme postřik na konci kvetení – přípravek Horizont pokud ho ještě máte nebo dle pokynů v odborné prodejně.
Hojně se vyskytující rez hrušňová, ošetřovat je třeba v době před květem a krátce po odkvětu hrušní. Používají se přípravky  Mythos 30 SC, Polyram WG či Talent, které jsou primárně určeny proti strupovitosti,
ale mají dobrou účinnost i na rzivost.
Okrasná zahrada:
mech v trávníku svědčí o nevyrovnaném hospodaření s vodou, vzduchem a živinami. Do půdy se dostává příliš málo vzduchu a ta je potom kyselá. Pomůže pouze jen důkladné provzdušnění půdy. Rozpíchejte trávník vidlemi, speciálními hráběmi a nebo strojně vertikulací a to vždy dvěma směry na sebe kolmo. Při silném výskytu mechu tuto práci po dvou týdnech zopakujeme. Mech se starou trávu pečlivě vyhrabejte a můžete přidat do kompostu. Během dubna by jste měli - záleží na počasí , všechny zatravněné plochy poprvé posekat. Sekejte hodně nízko tím podpoříte odnožování , takže se rychle zahustí plochy s prořídlým porostem. Vše posekané se po prvé seči musí pečlivě vyhrabat, dodat živiny. t
všechny trvalky s výjimkou nově vysazených vyžadují v dubnu živiny, aby se mohly optimálně rozvíjet. Hnojiva aplikujeme vždy až po odstranění všech uschlých částí a na zcela vyčištěný záhon
vysazujeme mečíky do hloubky 10cm, aby je nemohl vyvrátit vítr a v množství 50kusů na 1m2. Hlízy vysazujeme vždy očištěné od slupek, namořené, napadené hlízy hnilobou či zdeformované vyhazujeme.
montbrécie vysazujte 12 – 15 cm hluboko, nemusí se na podzim vyrývat pokud jim dáte ochrannou vrstvu a zásada je, čím déle mohou zůstat na jednom místě, tím lépe kvetou.
Duben je nejpříznivější měsíc pro přesazování pokojových rostlin a je nevyšší čas se intenzivně starat i o rostliny, které přečkaly zimu v okenních truhlících. Všechny odumřelé části odstraníme, seřízneme, vyměníme zcela zem a pokud jen částečně, přihnojíme.

O veškerých našich akcích budete informováni ve vývěsných skříňkách, stránkách Zpravodaje a internetových stránkách organizace https://kvetyujezda.ic.cz




Photo ZO ČZS ÚJEZD NAD LESY
Blanka Exnerová
Mail: mail@kvetyujezda.ic.cz
Web:https://kvetyujezda.ic.cz






   Významný rok zahrádkářů



A trochu bilancování, nemám ve zvyku psát co bylo, ale jednou za rok a letos je to pro nás zahrádkáře, rok významný - 75. výročí založení spolku zahrádkářů, 65. Výstavu ovoce a zeleniny a po sedmé je naše výstava spojena s výstavou dětských výtvarných prací a to vše stojí zato.
Výroční členská schůze se konala v nezvyklém termínu 4.září na nezvyklém místě v našem areálu pod širou oblohou při krásném slunečném počasí.
Jako vždy jsme vzpomněli na naše členy – přátelé, kteří navždy odešli z našich řad. Předložili jsme účty naší činnosti i plány, i když částečně již splněné.
Po občerstvení byla diskuze, spíše volné popovídání.
Bylo to krásné odpoledne.
Výstava
Ve čtvrtek 7.října jsme aranžovali výpěstky našich členů i příznivců do již vyzdobené výstavní místnosti dětskými pracemi z 21 tříd MZŠ a 3 MŠ. Vzpomněli jsme na naše vystavovatele, kteří již nikdy nepřijdou a naše obavy, jak vše dopadne pomalu opadávaly, stoly se zaplnily, výstava byla opět krásná.
V pátek dopoledne přišly děti, letos jich bylo o trochu méně, ve 13 hodin jsme slavnostně zahájili výstavu a oslavili 75 let trvání zahrádkářů.

       (foto zvětšit myší)






Počasí - opět slunko a teplo jako na objednávku.
Návštěvníci přicházeli, prohlédli si výstavu, poseděli, popovídali, pokud jsme věděli poradili.
Bylo to hezké přátelské odpoledne.





Děkujeme ing. Evě Danielové za koordinaci mezi školkami a třídami ve škole a všem vystavovatelům.

Musím vyzdvihnout rodinu př. Šárové, přes 40 druhů ovoce, ořechů, jablka starých odrůd.
Každý vystavovatel byl odměněn a pochopitelně jako vždy na děti čeká sladká odměna.




Photo ZO ČZS ÚJEZD NAD LESY
Blanka Exnerová
Mail: mail@kvetyujezda.ic.cz
Web:https://kvetyujezda.ic.cz